top of page

Zajęcia praktyczne z Meteotrack. Badanie gleby w szkolnym gospodarstwie.

Uczniowie klasy 4 kształcącej się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, w ramach zajęć praktycznych pobierają próby glebowe do badań. 

Uczniowie zapoznali się z instrukcją poboru prób oraz mapą próbkowania opracowaną przez firmę Meteotrack. Wyznaczone strefy poboru oparte były o występującą na polu zmienność na podstawie wskaźnika wegetacji NDVI. Następnie uczniowie pod okiem nauczyciela pobrali glebę, przygotowali i opisali próbki oraz przygotowali do wysyłki.

Gleba zostanie zbadana w akredytowanym laboratorium a głównymi parametrami jakie będą badane jest pH, makroelementy takie jak fosfor, potas, magnez, siarka oraz azot organiczny z dwóch głębokości 0-30 cm oraz 30-60 cm. 

Teraz pozostaje tylko czekać na wyniki. Po otrzymaniu wyników badań uczniowie przeanalizują otrzymane dane oraz opracują plan nawożenia. Ze względu na to, że szkolne gospodarstwo jest gospodarstwem ekologicznym skupimy się tylko na nawożeniu obornikiem i wapnowaniu. 

Uczniowie mieli okazje poznać zasady i cele poboru prób glebowych oraz dowiedzieli sie jak duże znaczenie ma badanie gleby we współczesnym rolnictwie. 

Ciekawe zajęcia praktyczne oraz badanie gleby w szkolnym gospodarstwie odbyły się dzięki współpracy z firmą Meteotrack, w której nasz nauczyciel przedmiotów zawodowych rolniczych Wojciech Słomczyński jest operatorem.



bottom of page